DELANCY GB ALPINE CHAMPIONSHIPS 2019
01 April 2019
NC Downhill - Men
Tignes (FRA)
more
Lognan
-
Downhill
Weather
Snow:
Softening
Weather:
Sunny
Temp Start:
-0,1° C
Temp Finish:
8° C
Race Info
Homologation:
12666/12/17
Start:
2662m
Finish:
2105m
Length:
1960m
Gates:
32
Start Time:
09:15 (local)
Live
Start List
Ranking
Live
BIB
NAME
NATION
CLUB
CATEGORY
Run
59
WATERMAN Sam
NED
U18
01:22.91
58
FIELDER Howard
GBR
RAF
Mast-A
DNF
57
GILLETT James
GBR
AMB
U18
01:16.38
56
WINDEN VAN Niels
NED
U18
DNF
55
FRYERS Toby
GBR
BSA
U18
01:19.92
54
LUCAS Oliver
GBR
CDC
U18
01:20.84
53
HOLMES Robert
GBR
EVO
U18
01:17.16
52
BUTTERWORTH Thomas
GBR
EVO
U18
DNF
51
KRABSHUIS Noah
NED
U21
01:16.42
50
BESSELAAR Tobias
NED
U18
01:26.16
49
CLARKE Robert
GBR
Mast-A
01:16.74
48
CUNNINGHAM Jack
GBR
EVO
U18
01:14.55
47
ABRISHAMI Diaco
GBR
BSA
U18
01:15.04
46
PINI Max
GBR
AMB
U18
01:16.85
45
FLUCK Adam
GBR
SPR
U18
DNF
44
OSMOND Cosmo
GBR
BSA
U18
01:17.61
43
CHOMARAT Tom
FRA
U18
01:14.75
42
GRAND Hayden
GBR
U30
01:16.20
41
GUIGONNET Edouard
GBR
U18
01:14.95
40
BASTARD Edouard
FRA
U18
01:14.05
39
PETRUK Nazariy
UKR
U21
01:16.70
38
WALKER UTHEIM Harald
GBR
U18
DNF
37
HUDSON Tom
GBR
BSA
U18
01:14.72
36
VINTER Owen
GBR
AMB
U18
01:12.90
35
KUWALL Duncan
GBR
SSC
U21
01:13.85
34
KOPECKY Adam
CZE
U18
01:16.35
33
BORLET Quentin
FRA
U21
01:13.06
32
KICK Euan
GBR
ATC
U30
01:14.03
31
VOLGGER Thomas
AUT
U21
01:12.52
30
BANFI Pablo
FRA
Cs Les saisies
U18
01:13.58
29
REVIL Patrice
ITA
U21
01:13.28
28
BESSON Victor
FRA
C.S Courchevel
U21
01:13.41
27
KOULA Jan
CZE
U21
01:13.67
26
PASQUIER Thomas
FRA
S.C grand bornand
U21
01:12.35
25
PAGET Ambroise
FRA
U21
01:11.98
24
INNES Iain
GBR
SSC
U21
01:12.12
23
MILATA Jiri
CZE
U21
01:13.61
22
BIBOLLET Joseph
FRA
U21
01:12.51
21
ESTIENNE Quentin
FRA
U21
01:13.26
20
KOVBASNYUK Ivan
UKR
U30
DNF
19
GAYDON CURTILLET Victor
FRA
U21
01:12.78
18
MATHIS Andreas
AUT
U30
01:12.74
17
STEUDLE Roy-Alexander
GBR
U30
01:11.97
16
PFANNHAUSER Stefan
AUT
U21
01:12.06
15
TUAIRE Louis
FRA
U21
01:11.91
14
ETXEZARRETA Adur
ESP
U30
01:10.81
13
CAILLOT Ken
FRA
U21
01:10.99
12
TOMASONI Federico
ITA
U30
DNF
11
KLUFTS Evan
FRA
U30
01:10.91
10
FIVEL Sacha
FRA
U21
01:11.62
9
ARNAUD Baptiste
FRA
U30
01:11.34
8
PERRIER Lucas
FRA
S.C des Aillons
U30
01:11.17
7
ZAZZI Pietro
ITA
U30
01:11.64
6
DE VETTORI Matteo
ITA
U30
01:11.47
5
PICCARD Roy
FRA
U30
01:10.97
4
GOWER Jack
GBR
SPR
U30
01:10.96
3
SCHULLER Victor
FRA
U30
01:11.56
2
ALPHAND Nils
FRA
U30
01:11.02
1
CLAREY Johan
FRA
Mast-A
01:18.83
Start List
NO
BIB
NAME
NATION
CLUB
CATEGORY
Run
Diff
RK
1
1
CLAREY Johan
FRA
Mast-A
01:18.83
+08.02
48
2
2
ALPHAND Nils
FRA
U30
01:11.02
+00.21
6
3
3
SCHULLER Victor
FRA
U30
01:11.56
+00.75
10
4
4
GOWER Jack
GBR
SPR
U30
01:10.96
+00.15
3
5
5
PICCARD Roy
FRA
U30
01:10.97
+00.16
4
6
6
DE VETTORI Matteo
ITA
U30
01:11.47
+00.66
9
7
7
ZAZZI Pietro
ITA
U30
01:11.64
+00.83
12
8
8
PERRIER Lucas
FRA
S.C des Aillons
U30
01:11.17
+00.36
7
9
9
ARNAUD Baptiste
FRA
U30
01:11.34
+00.53
8
10
10
FIVEL Sacha
FRA
U21
01:11.62
+00.81
11
11
11
KLUFTS Evan
FRA
U30
01:10.91
+00.10
2
12
12
TOMASONI Federico
ITA
U30
DNF
13
13
CAILLOT Ken
FRA
U21
01:10.99
+00.18
5
14
14
ETXEZARRETA Adur
ESP
U30
01:10.81
0.00
1
15
15
TUAIRE Louis
FRA
U21
01:11.91
+01.10
13
16
16
PFANNHAUSER Stefan
AUT
U21
01:12.06
+01.25
16
17
17
STEUDLE Roy-Alexander
GBR
U30
01:11.97
+01.16
14
18
18
MATHIS Andreas
AUT
U30
01:12.74
+01.93
21
19
19
GAYDON CURTILLET Victor
FRA
U21
01:12.78
+01.97
22
20
20
KOVBASNYUK Ivan
UKR
U30
DNF
21
21
ESTIENNE Quentin
FRA
U21
01:13.26
+02.45
25
22
22
BIBOLLET Joseph
FRA
U21
01:12.51
+01.70
19
23
23
MILATA Jiri
CZE
U21
01:13.61
+02.80
29
24
24
INNES Iain
GBR
SSC
U21
01:12.12
+01.31
17
25
25
PAGET Ambroise
FRA
U21
01:11.98
+01.17
15
26
26
PASQUIER Thomas
FRA
S.C grand bornand
U21
01:12.35
+01.54
18
27
27
KOULA Jan
CZE
U21
01:13.67
+02.86
30
28
28
BESSON Victor
FRA
C.S Courchevel
U21
01:13.41
+02.60
27
29
29
REVIL Patrice
ITA
U21
01:13.28
+02.47
26
30
30
BANFI Pablo
FRA
Cs Les saisies
U18
01:13.58
+02.77
28
31
31
VOLGGER Thomas
AUT
U21
01:12.52
+01.71
20
32
32
KICK Euan
GBR
ATC
U30
01:14.03
+03.22
32
33
33
BORLET Quentin
FRA
U21
01:13.06
+02.25
24
34
34
KOPECKY Adam
CZE
U18
01:16.35
+05.54
40
35
35
KUWALL Duncan
GBR
SSC
U21
01:13.85
+03.04
31
36
36
VINTER Owen
GBR
AMB
U18
01:12.90
+02.09
23
37
37
HUDSON Tom
GBR
BSA
U18
01:14.72
+03.91
35
38
38
WALKER UTHEIM Harald
GBR
U18
DNF
39
39
PETRUK Nazariy
UKR
U21
01:16.70
+05.89
43
40
40
BASTARD Edouard
FRA
U18
01:14.05
+03.24
33
41
41
GUIGONNET Edouard
GBR
U18
01:14.95
+04.14
37
42
42
GRAND Hayden
GBR
U30
01:16.20
+05.39
39
43
43
CHOMARAT Tom
FRA
U18
01:14.75
+03.94
36
44
44
OSMOND Cosmo
GBR
BSA
U18
01:17.61
+06.80
47
45
45
FLUCK Adam
GBR
SPR
U18
DNF
46
46
PINI Max
GBR
AMB
U18
01:16.85
+06.03
45
47
47
ABRISHAMI Diaco
GBR
BSA
U18
01:15.04
+04.23
38
48
48
CUNNINGHAM Jack
GBR
EVO
U18
01:14.55
+03.74
34
49
49
CLARKE Robert
GBR
Mast-A
01:16.74
+05.93
44
50
50
BESSELAAR Tobias
NED
U18
01:26.16
+15.35
52
51
51
KRABSHUIS Noah
NED
U21
01:16.42
+05.61
42
52
52
BUTTERWORTH Thomas
GBR
EVO
U18
DNF
53
53
HOLMES Robert
GBR
EVO
U18
01:17.16
+06.35
46
54
54
LUCAS Oliver
GBR
CDC
U18
01:20.84
+10.03
50
55
55
FRYERS Toby
GBR
BSA
U18
01:19.92
+09.11
49
56
56
WINDEN VAN Niels
NED
U18
DNF
57
57
GILLETT James
GBR
AMB
U18
01:16.38
+05.57
41
58
58
FIELDER Howard
GBR
RAF
Mast-A
DNF
59
59
WATERMAN Sam
NED
U18
01:22.91
+12.10
51
Event Ranking
RNK
BIB
NAME
NATION
CLUB
CATEGORY
TOTAL
DIFF
1
14
ETXEZARRETA Adur
ESP
U30
01:10.81
0.00
2
11
KLUFTS Evan
FRA
U30
01:10.91
+00.10
3
4
GOWER Jack
GBR
SPR
U30
01:10.96
+00.15
4
5
PICCARD Roy
FRA
U30
01:10.97
+00.16
5
13
CAILLOT Ken
FRA
U21
01:10.99
+00.18
6
2
ALPHAND Nils
FRA
U30
01:11.02
+00.21
7
8
PERRIER Lucas
FRA
S.C des Aillons
U30
01:11.17
+00.36
8
9
ARNAUD Baptiste
FRA
U30
01:11.34
+00.53
9
6
DE VETTORI Matteo
ITA
U30
01:11.47
+00.66
10
3
SCHULLER Victor
FRA
U30
01:11.56
+00.75
11
10
FIVEL Sacha
FRA
U21
01:11.62
+00.81
12
7
ZAZZI Pietro
ITA
U30
01:11.64
+00.83
13
15
TUAIRE Louis
FRA
U21
01:11.91
+01.10
14
17
STEUDLE Roy-Alexander
GBR
U30
01:11.97
+01.16
15
25
PAGET Ambroise
FRA
U21
01:11.98
+01.17
16
16
PFANNHAUSER Stefan
AUT
U21
01:12.06
+01.25
17
24
INNES Iain
GBR
SSC
U21
01:12.12
+01.31
18
26
PASQUIER Thomas
FRA
S.C grand bornand
U21
01:12.35
+01.54
19
22
BIBOLLET Joseph
FRA
U21
01:12.51
+01.70
20
31
VOLGGER Thomas
AUT
U21
01:12.52
+01.71
21
18
MATHIS Andreas
AUT
U30
01:12.74
+01.93
22
19
GAYDON CURTILLET Victor
FRA
U21
01:12.78
+01.97
23
36
VINTER Owen
GBR
AMB
U18
01:12.90
+02.09
24
33
BORLET Quentin
FRA
U21
01:13.06
+02.25
25
21
ESTIENNE Quentin
FRA
U21
01:13.26
+02.45
26
29
REVIL Patrice
ITA
U21
01:13.28
+02.47
27
28
BESSON Victor
FRA
C.S Courchevel
U21
01:13.41
+02.60
28
30
BANFI Pablo
FRA
Cs Les saisies
U18
01:13.58
+02.77
29
23
MILATA Jiri
CZE
U21
01:13.61
+02.80
30
27
KOULA Jan
CZE
U21
01:13.67
+02.86
31
35
KUWALL Duncan
GBR
SSC
U21
01:13.85
+03.04
32
32
KICK Euan
GBR
ATC
U30
01:14.03
+03.22
33
40
BASTARD Edouard
FRA
U18
01:14.05
+03.24
34
48
CUNNINGHAM Jack
GBR
EVO
U18
01:14.55
+03.74
35
37
HUDSON Tom
GBR
BSA
U18
01:14.72
+03.91
36
43
CHOMARAT Tom
FRA
U18
01:14.75
+03.94
37
41
GUIGONNET Edouard
GBR
U18
01:14.95
+04.14
38
47
ABRISHAMI Diaco
GBR
BSA
U18
01:15.04
+04.23
39
42
GRAND Hayden
GBR
U30
01:16.20
+05.39
40
34
KOPECKY Adam
CZE
U18
01:16.35
+05.54
41
57
GILLETT James
GBR
AMB
U18
01:16.38
+05.57
42
51
KRABSHUIS Noah
NED
U21
01:16.42
+05.61
43
39
PETRUK Nazariy
UKR
U21
01:16.70
+05.89
44
49
CLARKE Robert
GBR
Mast-A
01:16.74
+05.93
45
46
PINI Max
GBR
AMB
U18
01:16.85
+06.03
46
53
HOLMES Robert
GBR
EVO
U18
01:17.16
+06.35
47
44
OSMOND Cosmo
GBR
BSA
U18
01:17.61
+06.80
48
1
CLAREY Johan
FRA
Mast-A
01:18.83
+08.02
49
55
FRYERS Toby
GBR
BSA
U18
01:19.92
+09.11
50
54
LUCAS Oliver
GBR
CDC
U18
01:20.84
+10.03
51
59
WATERMAN Sam
NED
U18
01:22.91
+12.10
52
50
BESSELAAR Tobias
NED
U18
01:26.16
+15.35
12
TOMASONI Federico
ITA
U30
DNF
20
KOVBASNYUK Ivan
UKR
U30
DNF
38
WALKER UTHEIM Harald
GBR
U18
DNF
45
FLUCK Adam
GBR
SPR
U18
DNF
52
BUTTERWORTH Thomas
GBR
EVO
U18
DNF
56
WINDEN VAN Niels
NED
U18
DNF
58
FIELDER Howard
GBR
RAF
Mast-A
DNF